Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Kekik suyu faydaları

Kekik suyu faydaları
Püf Noktası
86 / 100

Kekik suyu kendine özgü bir koku ve aromaya sahiptir. Yeşil renge sahip olan kekik Haziran ayından Ekim ayına kadar toplanabilir. Taze olarak yaprakları salataya yemekleri mezeleri ve çaylara kullanılabilen bu bitki gölgede kurutularak toz haline getirilerek de kullanılabilir.

Bu şifalı otun kendine has kokusunu içeriğinde yer alan temel bileşenleri verir. Bu bitki ile hazırlanan kekik suyu sağlığa olan olumlu etkileri ile dikkat çeker.

Faydaları şunlardır;

Antioksidan özelliğe sahip olduğundan vücutta bağışıklık sistemini destekler. Vücudu birçok hastalıklara karşı korur.

Kanser hastalığının oluşumunu engellemeye yardımcı olduğundan aynı zamanda oluşan iltihaplı hücrelerin vücuda yayılmasını önler.

Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır. Deri üzerindeki yaralar üzerinde bulunan mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Ağzımızdaki  zararlı bakterileri yok etmeyi sağlayan ürün  diş etlerinin iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak yapılan ile gargara  ağız ve diş eti sağlığını koruyucu etki gösterir.

Sindirim sisteminde oluşan hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Sindirim sistemimizde ortaya çıkan sorunlar için kullanılır.  Mide yanması, mide ekşimesi ve bulantısına çok faydalıdır.

Düzenli olarak kullanıldığında hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinlik ile kabızlığı engeller. Antiseptik ve antioksidan özelliğe sahip olduğundan kekik suyu sivilce tedavisinde etkilidir.

Saç derisinde oluşan pullanma ve kuruluğu engeller. Ayrıca saçlarda uzamayı da destekler .

Kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynar. Kolesterolü dengeleyen etkiye sahiptir.

Diğer bitkilerden ayıran en temel özelliği adet dönemindeki etkileridir.  Adet söktürücü özelliğinden dolayı bu dönemde şişkinlik, ödem ve gaz problemi gibi sıkıntı yaşayan kadınlar tarafından çok tercih edilir.

Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı yüksek tansiyon hastalarında kullanılması  doktorlar tarafından önerilir.

Kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olduğu söylenir. Şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Ancak olası yan etkilerinden dolayı kronik hastalığa sahip olanların bu şifalı otu tüketmeden önce doktora danışmaları önerilir.

Sindirim sistemini düzenler.  Yapısındaki antioksidan bileşenler sayesinde vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayan bu şifalı ot metabolizma hızını arttırır. Bağırsak hareketlerini düzenleyen bu şifalı ot kabızlığı önleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Diyet sırasında oluşan halsizlik yorgunluk ve isteksizlik gibi sorunların üstesinden gelmek için yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip olduğundan rahatça tüketilebilir.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemin çözülmesine yardımcı olan kekik suyu zayıflama diyetlerine destekli olarak kullanılabilir.

Kekik Suyu nasıl yapılır?

Taze olarak toplanan otlar bol su ile iyice yıkanır. Yıkanıp ve temizlendikten sonra büyük bir tencerenin içine koyulur.

Küçük bir tencere kekiklerin tam ortasına büyük tencere içine yerleştirilir. İçine su ilave edilerek kapak sıkıca kapatılır.

Büyük tencerenin kapak kenarları hava almasını engelleyecek şekilde hamur ile sıvanır. Büyük tencerede buharlaşan su ters kapatılan tencerenin kapağından küçük tencere içine akar.

Yaklaşık bir saati bulan işlem sonucunda küçük tencere içinde kekik suyu birikir. Biriken kekik suyunun taze olarak tüketilmesi önerilir.

Güneş ışığı almayan kuru alanlarda saklanması gereken kekik suyu cam şişe içinde buzdolabında muhafaza edilebilir.

Tek başına tüketilmesini zor olan kekik suyu bal ile tatlandırılarak tüketilebilir.

Yumuşak ve daha kolay bir içime sahip olabilmesi için üzerine su eklenerek tarçın ya da yeşil çay ve karanfil ile birlikte de tüketilebilir.

Kekik suyunun zararları ve yan etkileri şunlardır

Tüm bitkilerde olduğu gibi kekik suyu da önerilen miktarınin üzerinde tüketildiğinde, ciddi sağlık problemine neden olabilir.

Düzenli olarak ilaç kullananların doktor kontrolünde kekik suyu tüketmeleri gerekir. Özel bir durum olan hamilelik döneminde, yüksek oranda vitamin ve mineral içeren bu otun suyunun kullanımı ciddi sorunlar yaratabilir.

Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların bu şifalı otun suyunu tüketmeleri önerilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı herhangi bir cerrahi operasyon öncesi bu otun tüketimi daha çok kan kaybına neden olabilir.

15 yaşın altındaki çocuklarda  beklenmedik bir etki görüldüğünde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Çorak topraklarda yetişen ve dolayısıyla güneşli bölgeleri seven bu ot,  bitkisel tedavilerde de oldukça sık kullanılmaktadır.

En verimli hasat toplama dönemi Haziran ayından Ekim ayına kadar olan süreçtir. Genellikle güneşte kurutularak kullanılmaktadır. Üretim konusunda Türkiye oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Dünya kekik ticaretin yüzde yetmişini elinde tutmaktadır. Dünya ortalamalarında önde gelen ülkelerden olan Türkiye ihracat daha 100’de 19 ile ikinci sırada yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri,  Almanya,  Yunanistan, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya başta olmak üzere 30 kadar ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Hipokrat sağlık açısından oldukça çeşitli konularda kekiği hayatında barındırmıştır.  Astım nefes darlığı zehirlenmelerde kullanmış, ayrıca düşük yapan, ölü doğum yapan kadınlar için de tedavilerde kullanmıştır.  Boğaz ağrılarında hardal ile karıştırılarak boğaza dış tarafından sürülerek tedavi edilebileceğini kan pıhtısını önleyici olarak ise balla karıştırılarak yapılmasının üzerinde durmuştur. Bu yazımızda belirtiğimiz konular diğer yazılar gibi bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Tavsiye niteliğinde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İletişim Hattı